To nejlepší z Bosny 2015

1
2
3
0-c
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
To nejlepší z Bosny 2015

řeky, moře, historie a pyramidy... (neděle 2. - neděle 9. 8. 2015)

Pro tento rok jsme pro Vás připravili lahůdku v podobě 8mi denního sportovně - kuturně - relaxačního vyžití v Bosně. Pečlivě jsme pro Vás připravili to nejlepší, co Bosna nabízí: řeky Vrbas, Neretva, Una, prohlídka Starého mostu v Mostaru (UNESCO), nedávno objevenou největší pyramidu světa - pyramida Slunce na kterou si uděláme i výšlap, vodopády v Jajcích a Kravické vodopády - pod kterým se vykoupeme, vodopády Štrbački Buk - kde se natáčel film Filipa Renče Na vlastní nebezpečí, výstup na Dervišský klášter s impozantním výhledem do mostarského údolí, skalní vyvěračka řeky Buny a tradičně i oblíbené koupání v moři v chorvatském Zaostrogu (oblast Makarská riviéra) :-)
A to vše v bouřlivé zemi občanských nepokojů a válek, které jsou již dnes historii - v zemi tradic, dobrého jídla a pití!
Náročnost akce - vhodná pro mírně a středně pokročilé, splouvat budeme při zachování maximální bezpečnosti na Barakách kde součástí vybavení budou neoprény, bundy, vesty a přilby a naši instruktoři.

Program akce:
1. den - neděle: Odjezd z ČR kolem poledne přes Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko do Bosny
2. den - pondělí: Sjezd řeky Vrbas. Řeka na začátku proplouvá širokým údolím, které využijeme k nácviku techniky jízdy na tekoucí vodě. Následně řeku obě soutěsky stlačí do několika metrů a pro ty co budou chtít zde mají připraveno několik vypečených peřejí. V těchto místech se každoročně konají závody v raftingu a na kajacích.
Odpočinek ve městě Jajce, kde nejzajímavější turistickou atrakcí je 27 metrů vysoký vodopád, který leží přímo v centru města. Vodopád tvoří řeka Pliva v místě, kde se řeka vlévá do řeky Vrbas.
Krátký přesun k městu Visoko a výstup na pyramidu Slunce. Pyramida Slunce v Bosně měří 220 metrů. Vzhledem k tomu, že je zakrytá přibližně 0,5 – 1 metrem nánosem hlíny, na kterém roste vegetace, není zatím možné změřit její přesnou výšku. (Cheopsova pyramida v Egyptě měří úctyhodných 137,5 metrů, ale není největší pyramidou na světě jak se tvrdí).
Krátký přesun do kempu u Boračkovo jezera u řeky Neretva.
3. den - úterý: Sjezd kaňonu řeky Neretvy. Vápencový kaňon se v některých místech zužuje až na dva metry a z různých otvorů ve skále tryská průzračná voda. V kaňonu budeme sjíždět místo s peřejemi s názvem Ďáblův chřtán.
Přesun k Mostaru do kempu u řeky Buna.
4. den - středa: Odpočinek - v oblasti kempu návštěva Mostaru, vyvěračky Buny, dervišského kláštera, koupání v řece Buně (či relaxačně - opalovací sjezd části řeky).
Návštěva města Mostar (UNESCO): Mostar patří mezi nejvyhledávanější turistické atrakce Bosny a Hercegoviny, naštěstí se i přes vysoký počet turistů zachovaly místní památky svoje kouzlo - Starý most (který je vlastně nový, protože původní most byl zbourán za občanské války, po válce vystavěli jeho přesnou kopii. Z pláže u řeky budeme pozorovat místní skokany z tohoto 20ti metrové mostu.
Návštěva pramene řeky Buny. Jedná se o silnou krasovou vyvěračku, z níž vytéká přibližně 30m3/s velmi chladné a čisté vody.
Výšlap do Dervišského kláštera (tekke) přímo u pramene řeky Buny. Vznik Blagajské tekije sahá až do roku 1520. Jedinečné výhledy do širokého údolí Buny a Neretvy.
5. den - čtvrtek: Přesun ke Kravickým vodopádům, které jsou vysoké 27 metrů a 120 metrů široké a nacházejí se na řece Trebižat. Svým tvarem připomínají Niagarské vodopády. Přímo pod vodopády se můžeme koupat, je zde několik restaurací.
Krátký přejezd do Chorvatska k moři do kempu v Zaostrogu (oblast pod Makarskou riviérou). Relax v malém přímořském městečku.
6. den - pátek: Relax u moře.
Podvečerní přesun na tábořiště do Martina Brodu soutoku řek Una a Unac.
7. den - sobota: Sjezd řeky v národním parku Una. Voda v řece Uně je smaragdově modrá a má několik pitných krasových vyvěraček.
Prohlídka vodopádu Štrbački Buk i celé údolí řeky Una patří mezi nejpůsobivější přírodní scenérie v celé zemi. Sarajevská vláda proto vyhlásila tuto oblast za přírodní park v roce 2008. Vodopád je vysoký 17 metrů a češi ho znají z filmu Na vlastní nebezpečí Filipa Renče (scéna, kdy aktéři filmu skákají přes hrany vysokého vodopádu - všichni přežijí, my to však zkoušet nebudeme :-)
Balení věcí, přejezd přes Balaton zpět do ČR
8. den - neděle: Návrat do ČR v dopoledních hodinách (dle dopravní sitauce).

Program může být vzhledem ke stavu vody a jiným mimořádným situacím upraven. Akce se řídí smluvními podmínkami Sportovního-klubu.cz. Dbejte prosím pokynů našich instruktorů, jde o Vaši bezpečnost ale i bezpečnost celé skupiny.

 

Upozornění:
Pro případ výšlapů na pyramidu, klášter nebo do okolí, z důvodu výskytu zmije růžkaté, důrazně doporučujeme turistickou vysokou kotníkovou obuv a dlouhé kalhoty.
Důrazně doporučujeme, z důvodu výskytu nevybuchlé munice a minových polí, aby jste nevstupovali do označených oblastí se zákazem vstupu. Vstup do neznámých oblastí či zchátralých opuštěných budov je nebezpečný.

 

Doporučení:
Pro hladký průběh akce doporučujeme mít sebou platný cestovní pas (event. OP), sjednání vhodného pojištění včetně vodáckých aktivit do WW3 (Bosna není v EU, pozor na pojištění při tranzitu zeměmi Maďarsko, Chorvatsko, Rakousko a při dvoudenním pobytu v Chorvatsku). V Bosně platí bosenská marka (BAM), kurz je cca 13,50 Kč za 1 BAM (což odpovídá cca 2 BAM za 1 EUR). Na výměnu doporučujeme vzít EURa nebo platební kartu, v obchodech jsou často akceptovány euro bankovky v poměru 2:1 (při platbě EURy dostanete vráceno v BAM, EUR v mincích v obchodech neberou - je třeba se zásobit EURy v nižších nominálních hodnotách).

 

Nákupy:
Budeme pravidelně zastavovat pro nákupy potravin a vody. Doporučujeme se však vždy předzásobit potrvinami a vodou na min. 2 (3) dny. Potraviny včetně ryb, masa, pečiva, vody... je levnější nebo stejně drahé jako v ČR.

 

Ubytování:
Viz. program, 2., 3., 4. noc ve vybavených kempech, 5. noc na tábořišti. Cena zahrnuje ubytování ve Vašich stanech při obsazení min. 2 osob.

 

Doprava:
Doprava s přejezdy a výlety za památkami je v ceně akce. Tradičních nástupní místa (s ohledem na počty nastupujících osob) budou: Havířov, Frýdek Místek, popř. dle předchozí domluvy Ostrava a po cestě směr Brno, Mikulov.

 

Odjezd:
Z nástupních míst plánujeme v neděli kolem poledne, přesný čas a místo bude upřesněno v podrobných propozicích, které vám zašleme v týdnu před akcí.
Předpokládaný návrat do ČR následující neděli kolem poledne. Čas je pouze orientační, může se měnit oběma směry v závislosti na včasném odjezdu, dopravních či dalších podmínkách.

Přejete-li si přijet vlastní dopravou, neváhejte se ozvat, na podmínkách se domluvíme. Tuto možnost ale vzhledem putovnímu charakteru akce a tím spojeným převozům aut nedoporučujeme.

Comments

loga partneri 2017 10