Skialpový víkend v Rakousku

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
 

Skialpový víkend v Rakousku - Snadné túry pro začínající skialpinisty v Nízkých Taurách 22. 3. - 25. 3. 2018

Skialpové túry jsou aktuálně velmi oblíbeným pohybem v horách. Můžete sjíždět panenské svahy mimo lyžařská střediska. Můžete se projít zcela bezpečně po horách, podobně jako na běžkách. Skialpy Vám umožní zažít pocit z dobrého výkonu a nabízí výhledy, které v zimě jen tak neuvidíte. Možná si netroufáte vyrazit sami a proto jsme připravili snadné skialpové víkendy pro začínající skialpinisty. Vyzkoušíme si práci s výstrojí, natrénujeme hledání osob lavinovým vyhledávačem, vystoupíme na bezpečné Alpské dvoutisícovky, které si také sjedeme na lyžích. Ubytování máme zajištěno ve velmi příjemné horské chatě, kde si po túrách odpočinete a kde Vám také připravíme chutnou polopenzi. Jezdíme v malých partách od čtyř do dvanácti účastníků.


Naší základnou bude chalupa v Hohentauern, nejvýše položené vesničce ve Štýrsku (1270 m). Hohentauern leží v horském sedle pohoří Nízké Taury 390 km od Prahy a jen 350 km z Brna. Okolní hory přesahují hranici 2000 metrů a výhled na nejvyšší vrchol Gr. Bösenstein (2 448 m) budeme mít přímo z okna naší chalupy. V blízkém okolí Hohentauern je možno podniknout mnoho skialpových túr všech obtížností, z nichž pro tento zájezd vybíráme ty snazší, které zvládne i každý nadšený začátečník a průměrně zdatný lyžař. Půjde nám o radost z volného pohybu v čisté přírodě bez lanovek a davů turistů, o radost z dalekých výhledů při poledním pikniku na vrcholu a o zážitky ze sjezdů panenských svahů. Všechny výstupy do převýšení max. 1000 metrů. Během 3 dnů vystoupáme a slyžujeme 3 alpské dvoutisícovky i si užijeme příjemné večery u praskajícího krbu. Konečná volba konkrétních túr může být průvodcem na místě změněna podle aktuálního počasí, sněhových podmínek, stupně lavinového nebezpečí a fyzické zdatnosti účastníků zájezdu.

Program

1. den: Odpolední odjezd z nástupních míst přes Vídeň do Hohentauern. Ubytování, uvítací přípitek a seznamovací večírek, na kterém probereme základní teorii postupu skupiny na túře. Seznámení s lavinovou problematikou a lavinovou výbavou.
2. den: Snídaně a příprava na túru, kontrola skialpového vybavení. Výstup na Triebenkogel (2055 m). Výstup vede v první půlce po mírně stoupajících lesních cestách, v druhé pak volným terénem v řídkém lese a po horských loukách k vrcholu. Při pauze si každý cvičně vyzkouší hledání lavinovým vyhledávačem. Sjezd stejnou cestou, díky severní orientaci se na svazích Triebenkogelu dlouho drží prašan. Po návratu z túry večeře, zhodnocení výstupu, plán na další den a odpočinek.
3. den: Po snídani odjezd do údolí Bretsteingraben výstup na vrchol Hochschwung (2196 m). Zpočátku pohodlnou cestou na Hochschwung nám budou výškové metry příjemně přibývat a již brzy se objeví jeho majestátní vrchol přímo před námi. Hochschwung na první pohled nadchne širokou vrcholovou plání, na jejíž sjezd se můžeme celou cestu těšit. Sklon svahů se pomalu zvyšuje a po závěrečném strmějším výstupu k vrcholovému kříži budeme odměněni kruhovým výhledem na několik horských skupin včetně Dachsteinu. Po sjezdu dolů návrat do Hohentauern, večeře a závěrečný večírek.
4. den: Krátký přesun na parkoviště v závěru údolí Triebental odkud vystoupáme na Kerschkern (2225 m). Velmi příjemný pozvolný výstup ani nedá pocítit, že nastoupáme 1000 metrů a až kousek před vrcholem se svah zvedá v prudším výšvihu. Během cesty a z vrcholu nádherný výhled na rozeklané skály Gamskogelu, Hahnekammu a štítů Ennstálských Alp. Z vrcholu podle podmínek buď sjezd stejnou cestou nebo krásným dlouhým a širokým západním žlebem (strmější varianta). Po návratu na chalupu odpolední jídlo, sbalení věcí a odjezd do ČR. Návrat v pozdních večerních hodinách.


Změna programu je vyhrazena podle aktuálních sněhových a lavinových podmínek a předpovědi počasí. Den předem vždy vše důkladně probereme na chatě nad mapou.

 

Nocleh a strava

3x na chalupě v Hohentauern ve vícelůžkových pokojích (max. pro 5 osob) ve vlastním spacím pytli. K dispozici společná koupelna s teplou sprchou, společná kuchyňka ve světnici a posezení u krbu. Maximální kapacita ubytování je 12 osob.

Polopenze formou společné snídaně a večeře, na túře studený oběd a svačinky, které si připravíte individuálně z vlastních zdrojů. Jídlo na túry si můžete přivézt buď z domova nebo využít místního obchůdku hned ve vedlejším domě. Polopenze začíná snídaní 2.den a končí odpoledním jídlem před odjezdem 4. den.


Doprava

Dopravit se na místo můžeme vlastními auty nebo lze využít dopravu mikrobusem pro 8 osob (za příplatek). Minimální počet účastníků pro dopravu mikrobusem je 6 osob. Po dohodě je možné domluvit spolujízdu s instruktorem. Požadovaný typ dopravy uveďte do přihlášky.

 

Důležité informace

Túry, výstupy a sjezdy jsou vykonávány na vlastní zodpovědnost každého účastníka. Zkušený doprovod Vám ukáže správnou výstupovou a sjezdovou trasu a upozorní Vás na možná nebezpečí. Úkolem instruktora je minimalizovat nebezpečí úrazu a odhadnout a minimalizovat lavinová nebezpečí. Není v silách instruktora uvedeným nebezpečím zabránit. Nezbytnou výbavou všech účastníků je kompletní lavinová výstroj sestávající z lopaty, sondy a funkčního lavinového vyhledávače. Výbavu je možné zapůjčit ve většině outdoorových půjčoven.

 

Kontaktní osoba pro přihlášení, více informací, individuální požadavky nebo nabídku spolupráce:

Ing. Petr Goldmann, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420724480632

Comments

loga partneri 2017 10