1. – 16. 4. 2023 VELKÝ VELIKONOČNÍ severský okruh Finsko – Švédsko – Norsko - Lofoty

VELKÝ VELIKONOČNÍ severský okruh Finsko – Švédsko – Norsko a Lofoty

1. – 16. 4. 2023

Na 16 denní akci potřebujete jen 8 dní dovolené (díky 6 dní víkendu a 2 svátkům).

 

Finsko – pobaltskými zeměmi osvědčeným programem a národním parkem

Švédsko – psí spřežení, sobí farma, neomezené saunování a národní park

Norsko – užijeme si nejkrásnější souostroví majestátních Lofot

 

Zapracovali jsme na vylepšení osvědčeného a zaběhnutého programu.

ŽÁDNÉ NOČNÍ PŘEJEZDY a všechny noci spíme v postelích v penzionech po cestě nebo pohodlí severských srubů v národních parcích nebo na trajektu cestou zpět.

HROTOVANÉ PNEUMATIKY pro vyšší bezpečnost na cestách. Které si vezeme sebou, a na severu si kola na naši dodávce jednoduše přehodíme.

FYZICKY NENÁROČNÁ EXPEDICE s rozšířeným programem, nejen pro romantiky, napříč severskými zeměmi a dva národní parky severního polárního kruhu.

VÝHODA MALÉ SKUPINY maximálně 7 osob (a 2 řidiči, průvodci/ zdravotník). Nechceme dělat akce pro davy. Chceme zachovat komorní charakter a jedinečnou atmosféru a kouzlo výpravy. Přičemž na 12 denní akci potřebujete díky 4 víkendovým dní jen 8 dní dovolené.

Celou cestu jsme rozkouskovali do kratších úseků, které si zpříjemníme zajímavostmi po cestě, ale i kvalitním odpočinkem s výhledy v tradičních severských krásných srubech na břehu zálivu a jezer, a které jsou většinou vybaveny saunou i grilovacím místem.

Nenáročná pohodová výprava pro zvídavé a pohodáře zaměřená především na pobyt v přírodě mimo civilizaci ale i poznání, cestování, dobrodružství i odpočinek. Velká města a davy lidí vyměníme za pobyt na čerstvém vzduchu v národních parcích a vyhlášených lokalitách výskytu pořádné polární záře. Projdeme si Finsko včetně pobaltských zemí, Švédsko s národními parky a Norsko s celým souostrovím majestátných Lofot, zálivy a mořem obklopenými, lemující zasněženými horami a dechberoucími scenériemi. V průběhu severský nocí oblasti polárního kruhu bude vysoká pravděpodobnost její spatření.

Cestování do Finska, Švédska i Norska je povoleno bez omezení (současný stav). Všechny informace týkající se vládních nařízení v Česku, Polsku, Švédsku a Norsku i podmínky pro návrat a tranzit pečlivě sledujeme. Máte-li jakékoliv dotazy ohledně bezpečnosti nebo aktuálních opatření, kdykoliv se nám ozvěte tel. 724480632.

Pár čísel:

16 dní pohodová akce expedičního charakteru/ potřebujete jen 8 dní dovolené

9 dobře naladěných parťáků naši výpravy

12 severských nocí s velmi dobrou pravděpodobností pozorování polární záře

6 dní ve dvou národních parcích za severním polárním kruhem

3 saunovací večery, pravděpodobně i více, v tradičních severských saunách

18 hodin na moři zpáteční cestou trajektem se spaním v kajutách s postelemi

1 cesta trajektem ze soustroví Lofot na pevninu (cca 3:15 hod. na moři)

1 cesta trajektem Tallin – Helsinki (cca 2:30 hod. na moři)

1 den se psím spřežením (Mushing), možnost lovení ryb na zamrzlém jezeru a další

1 návštěva nebo ubytování v ledovém hotelu (Ice hotel)

A hlavně nespočet zážitků, zábavy i odpočinku na čistém vzduchu.

My jsme připraveni – a co vy?

Celý program je sestaven tak, že všechny noci spíme v postelích v pěkných ubytovacích zařízeních – chatách, penzionech, kempech, kde je součástí i vybavená kuchyňka, společenská místnost, mnohdy i sauna. Necestujeme přes noc – v noci se má spát a odpočívat.

Program v obou národních parcích trávíme v tradičních severských srubech mimo civilizaci, kde si roztápíme ze sněhu vodu a po převaření slouží k vaření a pití. Spíme na podestách, většinou s matracemi. Sebou si bereme lehký letní spacák a příp. lehkou karimatku. Možnosti pěkných výletů. Více informací a variant vás rádi seznámíme.

 

Plán výpravy:
Sobota – dopolední odjezd z nástupních míst Havířov/ Ostrava - přejezd Polska. Přespíme v postelích u hranic s Lotyšskem (v Polsku nebo Lotyšsku), ať jsme připraveni čerství na přejezd a návštěvu pobaltských zemí.

Neděle – přejezd Litvy a návštěva Hory křížů, přejezd Lotyšska a prohlídkou města Riga (UNESCO), příjezd do Estonska a přístavu Tullinn s přespáním v postelích pěkného hostelu „s nonstop barem“.

Pondělí – ranní přesun trajektem Tallinn/Estonsko – Helsinky/Finsko, přejezd k národnímu parku, u polárního kruhu, kde si ještě odpočineme v pohodlí postelí nedaleko parku, dobalíme si věci, přichystáme se na trip další den. Už tento den je šance na spatření polární záře velmi slušná.

Úterý – vyzkoušíme si první nenáročný výlet po rovince přes zamrzlé bažiny a jezera (14 km). Nocovat budeme ve skromném a útulném srubu, kde si zatopíme, uvaříme a budeme věřit v ideální podmínky pro pozorování polární záře.

Středa – pěší přesun (8 km) proti směru toku řeky ke srubu, zatopíme, uvaříme

z vlastních zásob, odpočineme si a vyzkoušíme štěstí u pozorování polární záře.

Čtvrtek – pěší přesun na sněžnicích (7 km) proti toku řeky, přes visutý most s návštěvou vodopádů, zde se nachází i náš významná meta POLÁRNÍ KRUH. Je zde i pěkné infocentrum, kde se ohřejeme, naobědváme a vítězný cíl patřičně oslavíme.


Dále se přesuneme dále na sever za polární kruh do Švédska, kde na nás čeká pěkný kemp na břehu zamrzlého jezera s možnosti nekonečného saunování nebo posezení u ohně ve společenské místnosti, sedíme na sobích kůžích, pohoda, klid. Zde budeme dvě noci, na skvělém místě k pozorování aurory, v pěkně zařízeném kempu s kuchyňkou, sociálním zařízením, saunou.

Pátek – fakultativní možnosti: možnost jízdy se psím spřežením (mushing), výlet na Ice hotel (hotel z ledu), celý hotel včetně vybavení je kompletně z ledu, možnost prohlídky hotelu, zájemci můžou v Ice hotelu přespat, spí se na sobích kožešinách ve speciálním vybavením, které v hotelu dostanete (nutné objednat předem u přihlášení nebo před odjezdem do Švédska, týden po naši výpravě hotel uzavírají a roztaje), zbylá část skupiny návrat do stejných srubů s postelemi a saunování na plovoucím "zamrzlém" molu jako předchozí den, táborák, pohoda a "severský klid", čistý vzduch, příroda, polární záře a odpočinek.

Sobota – přesun přes impozantní pohoří do Norska a souostroví majestátních Lofot, zlatého hřebu naši výpravy. Panoramatický den plný focení přírodních krás, dokonalých výhledů na moře a zasněžené hory. Tradiční zachovalé osady s červenými rybářskými domy na kůlech. Chce to výzvu - fotku aurory s výhledem na moře a hory.

Neděle – zážitková jízda dokonale panoramatickou krajinou, focení i odpočinek. Navštívíme tzv. Benátky Lofot, možnost kavárny, příp. sauna. Navštívíme známou vesnici/ UNESCO.
Nejpěknější oblast Lofot s výhledy, přístavy, kochačka a okusíme odpočinek v perfektním tradičním severským obydlí - ve stylu červených rybářských chatek na kůlech s výhledy na moře a zasněžené panorama hor.

Pondělí – dostaneme se až na samotný konec Lofot, kde cesta zcela končí. Celý den si užíváme výhledy, kavárny a odpočinek.

Úterý – ráno se přemístíme do přístavu a trajektem se přemístíme zpět na pevninskou část Norska, cesta trajektem kolem ostrovů je pokračujícím programem plných zážitků. Přes panoramatické hory se přemístíme zpět do Švédska, v penzionu kde se dobalíme, odpočineme a přespíme.

Středa – dopolední přejezd ke druhému národnímu parku, s následným pěším tripem na srub mimo civilizaci, většinou po rovince. Po přípravě a vyhřátí chaty, roztopení sněhu na vodu, společný večer u her, vyprávění a odpočinku.

Čtvrtek – odpočinek a civilizační detox. Nebo možnost vyhlídkového výletu v okolí (3 varianty tras). Některé vedou skrz hustými lesy a srázy, některé přes pěkné vyhlídky. Některé po rovince skrz zamrzlými bažinami a jezerem.

Pátek – dopolední přesun k autu, přejezd na pobřeží zálivu, cestou si uděláme přestávky na občerstvení, vyhlídky a protažení. Nikde nespěcháme a užíváme si posledních chvil ve Švédsku. Ubytujeme se v pěkné ubytku s postelemi a komplet zařízením.

Sobota – přejezd přes Stockholm, do blízkosti přístavu, do pěkného místa s možnosti nenáročných krátkých pěších výletů (různé okruhy), jsou zde i pěkná grilovací místa. Následně přesun do přístavu k odbavení na trajekt, opět spíme v kajutách s postelemi. Závěrečná párty na diskotéce na palubě trajektu.

Neděle – polední připlutí trajektu do polského přístavu, tranzit Polskem s přestávkami na jídlo a protažení, předpokládaný příjezd do Ostravy ve 20 hod., loučení naších účastníků a závěr společné akce.

Pozn. Změna programu, času a plánu je vyhrazena dle aktuálních rezervací, podmínek a opatření.

 

Vybavení
Sněžnice na celou dobu výpravy na severu dostanete od nás /můžete si vzít i své/.
V daném období se na místě budeme vystavovat teplotám o něco nižších jako u nás (statisticky v rozmezí cca 0°C den, cca -10°C noc), teplé zimní oblečení vám bude dostačovat obdobné jako pro pochody v Beskydech plus tepelná rezerva pro výkyv teplot a věcí na převlečení. Spacák i karimatka stačí standardní letní lehké provedení. V národních parcích budeme vždy spát ve srubech, které si vytopíme na pokojovou teplotu. Bližší informace s doporučením co vše si nabalit na cestu a na nenáročné pochody pošleme před cestou, případné dotazy neváhejte kdykoliv volat Petrovi tel. 724480632.

Před cestou doporučíme, které potraviny je výhodné si koupit a jak a čím se nabalit. Do auta se musíme nabalit uvážlivě, „ať se vlezeme do váhového a objemového limitu bagáže na osobu“ ať se s jistotou vlezeme.

Dále čelovka s náhradními bateriemi. Doporučujeme termosku a „ohnivou vodu“ na večerní zábavu. Nezapomeňte na OP strojově čitelnými kódy nebo pas (nejlépe obojí nošené odděleně), léky pokud nějaké užíváte. Platit budeme především platební kartou, švédskými korunami (SEK, NOR) event. EUR (bez záruky že všude vezmou), pojištění klasické cestovní na všechny dny (nezapomeňte na tranzitní Polsko a pobyt za polárním kruhem). Průběžné zásoby jídla koupíme v ČR a doplnění čerstvých zásob bude možnost dělat dle domluvy i po cestě. Doporučujeme fotoaparát/ i mobily umí pěkné fotky, stativ výhodou.

O tom co a jak si nabalit „ať se vlezeme do váhového a objemového limitu na osobu“ vám pošleme podrobné informace před cestou. Rádi probereme například telefonicky jakékoliv dotazy týkající se naši výpravy.

 

Doprava
Pojedeme pohodlnou, prostornou a bezpečnou dodávkou.
Nástupními místy bude Havířov a Ostrava, přesné nástupní místa nástupu upřesníme před odjezdem. V plánu máme odjezd dopoledne, s přihlédnutím na vaše přepravy, budete-li cestovat z daleka. Cestujete-li z větší vzdálenosti, nechte si rezervu na případné zpoždění či komplikace na cestě. Doporučujeme být na nástupních místech a srazech vždy s min. 15min. předstihem/ na opozdilce čekáme max. 15min.

 

Přihlášení a příspěvek účastníka

Přihlášení a příspěvek účastníka je vzhledem k plánování a realizaci akce na přímý dotaz:

Ing. Petr Goldmann, tel. 724480632, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
(upozorňujeme na omezený počet 7 míst na tuto expedici, doporučujeme včasné přihlášení)

Přejete si být nezávazně informováni i o dalších expedičních výpravách, nevyhovuje termín, nebo informace i o jiných akcích?

Nechte nám na sebe kontakt

 

 

Příspěvek účastníka je nevratný. Pokud vám zabrání jakýkoliv problém vycestovat, máte možnost za sebe sehnat náhradníka. Rovněž vyvineme maximální úsilí pomoci náhradníka sehnat i my. Jakmile bude vytvořená ucelená skupina, závazně zařizujeme s předstihem trajekty, ubytování, a fakultativní program př. psí spřežení, ledový hotel aj.

Příspěvek zahrnuje:
Dva průvodce a zdravotní zabezpečení s vybavenou lékárničkou po celou dobu akce, kompletní zajištění dopravy dvěma řidiči pro bezpečnost cesty s pravidelnými přestávkami, poplatky za dálnice, 3x trajekty (z čehož 1x přes noc v kajutě s postelemi), dále zapůjčení našich sněžnic, ubytování v pěkných chatách v pohodlí postelí a sociálním zařízením, nocování ve dvou národních parcích v pěkných srubech mimo civilizaci (dřevěné palandy a možnost matrací). Dále jedinečné poznání, zážitky a především noví kamarádi a parťáci na další cesty a dobrodružné výpravy.

Příspěvek účastníka nezahrnuje:
Strava, pojištění, vstupy, fakultativní program (Ice hotel, psí spřežení, skútry,…), jiné útraty a dále nic co není vysloveně uvedeno.

 

Program může být vzhledem k aktuální situaci adekvátně upraven. Akce se koná při minimálním počtu přihlášených účastníků.

Účastník akce souhlasí s pořízením a zveřejněním fotografií, videí a živého vysílání pro účel propagace pohybu a zdravého životního stylu.

 

Na celé výpravě budou provázet a těší se na Vás:

Petr a Michal

 

Comments

loga partneri 2017 10