8. – 19. 3. 2023 Expedice do FINSKA na severní polární kruh za krásou POLÁRNÍ ZÁŘE

Expedice do FINSKA na severní polární kruh za krásou POLÁRNÍ ZÁŘE
Termín: 8. – 19. 3. 2023

(odjezd středa odpoledne – návrat následující neděle dopoledne)

 
Cestování do SKANDINÁVIE, včetně tranzitních zemí, je nyní povoleno BEZ OMEZENÍ.
Všechny informace týkající se nařízení ve SKANDINÁVII, stejně tak i tranzitních zemí, PEČLIVĚ SLEDUJEME, a celým procesem RÁDI PROVEDEME.
V případě nejistoty nebo vašich dotazů, prosím volejte kdykoliv, Petrovi tel. 724480632
Více informací a aktuality naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde: https://www.mzv.cz/jnp/
 

NOVINKA!!!

Fyzicky NENÁROČNÁ EXPEDICE s rozšířeným programem nejen pro romantiky napříč severskými zeměmi: Litva/ Hora křížů – Lotyšsko/ Riga (UNESCO) – Estonsko/ Tallinn, Finsko/ Helsinky, a dva národní parky severního polárního kruhu.

Výhoda MALÉ SKUPINY maximálně 9 osob (2 řidiči a průvodci/ zdravotník). Na 12 denní akci potřebujete díky 4 víkendovým dní jen 7 dní dovolené. Dlouhou cestu tam i zpět si odpočineme v pohodlí postelí přístavního města Tallinn (přibližně v polovině naší trasy).

Rozhraní podzimu a zimy je ideální období pro pozorování POLÁRNÍ ZÁŘE, s dostatkem slunečního svitu, ale i hluboké tmy. Tak i rozmanitých barev podzimní přírody, postupně se zakrývající sněhobílým popraškem nastupující zimy.

Pobyt za POLÁRNÍM KRUHEM ve dvou národních parcích s možností návštěvy dolu s možností nakutat si vlastní drahokam. Prohlídka SANTOVY VESNICE na polárním kruhu s možností jízdy se psím spřežením HUSKY. Město Jyvaskyla a muzeum nejslavnějšího finského designéra a architekta ALVARA AALTY. Závěrem navštívíme HELSINKY.

Cílem je POLÁRNÍ ZÁŘE oblasti severního polárního kruhu.

V prvním parku se budeme přemisťovat nenáročnými trasami podél řek/ vodopádů/ visutých mostů a kopců s malým převýšením. Pak navštívíme další NP s možností návštěvy ametystového dolu nebo túry na nejvyšší horu v okolí s nádhernými výhledy.

Finskou SAUNU si užijeme v našich srubech třikrát!
Spát budeme ve srubech bez elektřiny na samotě mimo civilizaci. Sruby si vždy připravíme - vytopíme, navaříme si, zahrajeme společenské hry u svíčkách a v noci si budeme užívat krásu POLÁRNÍ ZÁŘE.

Podzimní LAPONSKO je koncem října ideální volbou jak vidět kouzelnou polární září. Během našeho pobytu na severu se den zkrátí o více než hodinu. Na severu je šance vidět i slabší polární září, kterou na jihu Skandinávie vidět nepůjde. A my pro to uděláme maximum. Vyrazíme do divočiny, kde je tmavá obloha a strávíme na severu 6 nocí. Je zde veliká šance že se nám toto nebeské představení podaří vidět.

Plán výpravy:
Středa – odpolední odjezd z nástupních míst Havířov/ Ostrava - přejezd Polska.

Čtvrtek – přejezd Litvy a návštěva Hory křížů, přejezd Lotyšska a prohlídkou města Riga (UNESCO), příjezd do Estonska a přístavu Tullinn s přespáním v postelích pěkného hostelu.

Pátek – přesun trajektem Tallinn/Estonsko – Helsinky/Finsko, přejezd k národnímu parku, u polárního kruhu, kde si ještě odpočineme v pohodlí postelí, dobalíme si věci na trip další den.

Sobota – vyzkoušíme si první nenáročný okružní výlet (v případě sněhu na sněžnicích, které pro vás budeme mít), podél řeky v délce 9 km. Překročíme dva visuté mosty. Po cestě uvidíme peřeje řeky a zamrzlá jezera. Nocovat budeme ve skromném ale útulném srubu, kde si zatopíme, uvaříme a budeme doufat v ideální podmínky pro pozorování polární záře.

Neděle – přesun 14 km ve směru toku peřejnaté řeky ke srubu, zatopíme, uvaříme

z vlastních zásob, odpočineme si a vyzkoušíme štěstí u pozorování polární záře.

Pondělí – pěší přesun (na sněžnicích) 8 km proti toku řeky k druhému srubu, připravíme si nocleh a pokračujeme ve společenské zábavě, odpočinku a pozorování polární záře.

Úterý – pěší přesun na sněžnicích 7 km proti toku řeky, přes visutý most s návštěvou vodopádů, zde se nachází i náš cíl POLÁRNÍ KRUH, vítěznou metu patřičně oslavíme.


Dále se přesuneme na sever za polární kruh do dalšího národního parku, kde na nás po krátkém pochodu cca 4 km čeká srub se saunou. Ve srubu jsou matrace a kamna kde si zatopíme a povečeříme. Obě následující noci zůstaneme na tomtéž srubu se saunou.

Středa – výlet na nejvyšší vrchol, za dobrého počasí s výhledy do dalekého okolí. Pro zájemce pak bude možnost návštěvy dolu na ametysty s možností nakutat si vlastní drahokam. Přesun do chatky se saunou, večeře, a pozorování polární záře.

Čtvrtek – přechod cca 4 km k autu. Návštěva Santovy vesnice na polárním kruhu nebo jiného cíle dle zájmu členů výpravy. Pro zájemce možnost jízdy se psím spřežením HUSKY.

Přesun do vnitrozemí Finska do chaty, budeme-li mít štěstí, tak u jezera i se saunou.

Pátek – město Jyvaskyla, možnost návštěvy muzea nejslavnějšího finského designéra a architekta Alvara Aalty. Přejezd z vnitrozemí k přístavu v Helsinkách, návštěva města, trajekt do Estonska.
Přístav Tallinn - s přespáním v postelích hostelu.

Sobota – přejezd Estonsko, Lotyšsko/ možnost návštěvy města Sigulda, Litva, Polsko

Neděle – bezpečný návrat v dopoledních hodinách na nástupní místa, časově bude záležet na situaci na cestách

Nocleh
2x noční přejezd v dodávce (1x přejezd Polska tam, 1x přejezd Polska zpět)
2x ubytování na postelích v hostelu v Tallinnu (po cestě tam i zpět tj. cca v 1/2 cesty)
3x ubytování na palandách bez matrací ve srubech (potřebujete svoji karimatku a spacák) v 1.NP

2x ubytování na palandách s matracemi ve srubu se saunou (vlastní spacák sebou) ve 2.NP
2x ubytování na postelích v chatě (budeme-li mít štěstí, tak se saunou) ve vnitrozemí na cestě tam a zpět

Strava
Jídlo na cestu, snídaně – svačinové obědy – večeře si připravuje po celou výpravu každý sám ze svých vlastních zásob.
Pět nocí budeme mimo civilizaci bez přístupu k autu (3 noci v 1.NP, poté přesun autem na dále na sever a 2 noci ve 2.NP). Všechny zásoby, oblečení, spacák a karimatku a vše potřebné si vezmeme sebou do krosny.

Vařit budeme na pecích ve srubech (vařiče nebrat), základní nádobí bude k dispozici. Sebou si vezmeme ešusy a lžíce a nezbytné vybavení.

Před cestou doporučíme, které potraviny je výhodné si koupit a jak se nabalit. Do auta se musíme nabalit uvážlivě, „ať se vlezeme do váhového a objemového limitu bagáže na osobu“ ať se s jistotou vlezeme.

 

Vybavení
Sněžnice na celou dobu výpravy na severu zapůjčíme od nás. Uvidíme dle sněhových podmínek, jestli je využijeme nebo ne. Připravené je však mít budeme.


V daném období se na místě budeme vystavovat teplotám obdobných jako u nás (statisticky v rozmezí cca 5°C den, -5°C noc), teplé zimní oblečení vám bude dostačovat obdobné jako pro pochody v Beskydech plus tepelná rezerva pro výkyv teplot a věcí na převlečení. Spacák i karimatka stačí standardní provedení (stačí odlehčený letní) – v obou parcích budeme vždy spát ve srubech které si vytopíme.

Nutností je čelovka s náhradními bateriemi. Nezapomeňte na OP strojově čitelnými kódy nebo pas (nejlépe obojí nošené odděleně), léky pokud nějaké užíváte. Platit budeme EURy (platební karta výhodou), pojištění klasické cestovní na všechny dny (nezapomeňte na průjezdní země daných dní). Zásoby jídla na celou výpravu doporučujeme nakoupit v ČR (Finsko je poněkud drahé). Avšak s ohledem na všechny členy výpravy, ať se do auta vlezeme. Doplnění zásob bude možnost dělat dle domluvy i po cestě. Doporučujeme fotoaparát, stativ výhodou.

O tom co a jak si nabalit „ať se vlezeme do váhového a objemového limitu na osobu“ vám pošleme podrobné informace před cestou. Rádi probereme například telefonicky jakékoliv dotazy týkající se naši výpravy.

Doprava
Pojedeme pohodlnou a prostornou 9 místnou dodávkou.
Odjíždíme ve středu odpoledne. Nástupním místem bude Havířov a Ostrava, přesné místa nástupu a časy pošleme všem účastníkům před odjezdem.

Doporučujeme být na nástupních místech a srazech vždy s min. 15min. předstihem/ na opozdilce čekáme max. 15min.

Přihlášení a příspěvek účastníka

Přihlášení a příspěvek účastníka je vzhledem k plánování a realizaci akce na přímý dotaz:

Ing. Petr Goldmann, tel. 724480632, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
(upozorňujeme na omezený počet 7 míst na tuto expedici, doporučujeme včasné přihlášení)

Přejete si být nezávazně informováni i o dalších expedičních výpravách, nevyhovuje termín, nebo informace i o jiných akcích?

 

Nechte nám na sebe kontakt 

 

Jakmile naplníme potřebný počet účastníků, aby se výlet na sever mohl konat, vytvoříme na FCB/ messengeru/ uzavřenou skupinu pro poznání všech účastníků výpravy a koordinaci balení a cesty.

Příspěvek zahrnuje:
Průvodce a zdravotní zabezpečení s vybavenou lékárničkou po celou dobu akce, kompletní zajištění dopravy dvěma řidiči pro bezpečnost cesty s pravidelnými přestávkami (celkem ujedeme cca 6.000 km), poplatky za dálnice a trajekty (jedna z nejdražších položek akce), dále zapůjčení naších sněžnic, 2x ubytování v Tallinnu v hostelu, 2x ubytování na palandách s matracemi ve srubu se saunou, 3x ubytování na palandách bez matrací ve srubech, 2x ubytování na postelích v chatě ( zadaří-li se tak i se saunou) ve vnitrozemí na cestě tam i zpět, Dále jedinečné poznání a zážitky po cestě v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a na místě ve Finsku.

Příspěvek účastníka nezahrnuje:
Stravu, pojištění, vstupy, jízdu se psím spřežením, návštěvu dolu na ametysty, jiné útraty a dále nic co není vysloveně uvedeno.

Polární záře - Tento světelný jev se objevuje kolem obou pólů. U severního Aurora Borealis. Jedná se o jev kdy na Slunci dojde k erupci a proud částic, tzv. sluneční vítr letí vesmírem. Pokud se střetne s magnetickým polem Země, je jeho část odražena do vesmíru a částečně pohlcována mag. polem kde díky interakci částic s atmosférou ve výškách 80-100 kilometrů dochází k tomuto nezapomenutelnému nebeskému divadlu. Nejčastěji bývá vidět zelená barva, méně často pak červená a přelivy těchto barev. Polární záře je na severu viditelná pouze v období polární noci trvající od září do dubna. Právě v těchto měsících je Aurora viditelná nejčastěji. V březnu a dubnu pak ještě o lépe díky nižším úhrnům srážek. Pro spatření je nutné počkat na setmění, nejlépe daleko od oblohu rušících obydlí a mít čistou oblohu. Pak už jen čekat. Nejlepší čas je kolem půlnoci. Na severu Finska strávíme 6 dnů a je zde velká pravděpodobnost spatření tohoto úkazu. Pro focení je dobré vzít si stativ.

Národní park Oulanka - Nachází se na okraji Laponska poblíž hranic s Ruskem. Parkem protéká řeka Oulanjoki s mnoha peřejemi, jíž lemuje množství kaňonů. Přes řeky zde vedou visuté lávky pro pěší. Budeme procházet rozsáhlými lesy kolem četných jezer. Spát budeme ve srubech (tzv. autiotupách) zasazených do kouzelných míst přírody. Toto místo protíná severní polární kruh, což je pomyslná kružnice nad níž při letním slunovratu Slunce nazapadne. Při zimním slunovratu naopak nevyjde nad obzor.

 

Santova vesnice – Leží na polárním kruhu nedaleko Rovaniemi, tzv. hlavního města severu. Prý zde žije Santa Claus a má tu dokonce poštovní schránku kam můžete posílat dopisy s přáním, co by jste chtěli k Vánocům. Možnost nákupu suvenýrů nebo projížďky se psím spřežením.

 

Baltské moře – Moře které omývá finské břehy každoročně zamrzá, v některých okrajových částech až na půl roku. Projdeme se po zamrzlém moři k majáku a kavárně na ledě.

Finsko - Země s 5 miliony obyvatel. Finština se svými patnácti pády patří k nejtěžším jazykům na světě. Finsko je zemí nekonečných lesů a jezer. Země kde na každé tři obyvatele vychází jedna sauna. Odvážnější budou mít možnost vyzkoušet národní zvyk avanto, tedy potápění se v ledové vodě. Finové jsou národem s nejvyšší spotřebou mléka a kávy na světě. Pozoruhodné zde je že např. pokuty za překročení rychlosti jsou vám vyměřeny dle velikosti vašeho příjmu. A co pochází z Finska? Kdo by neznal telefony Nokia, nebo třeba pohádku Mumínci? Kom toho spatříme spousty sobů a se štěstím i Losa. Obě tato zvířata moc nechápou silniční dopravu, když stojí na cestě, nejdou pryč, dokud sami neuznají za vhodné.

 

Helsinky - Na zpáteční cestě navštívíme finské hlavní město. Jeho součástí je i 330 ostrovů. Projdeme se centrem města a můžeme zde nakoupit suvenýry domů. Což takhle sobí salám, nebo typické slané máslo?

 

Hora křížů - Křižiai Kalnas. Národní poutní místo litevců. Na dvou kopcích se zde nachází snad sta tisíce křížů. Místo prvotně sloužilo jako uctění boží památky. Postupem času se staly symbolem odboje proti okupaci Ruskem. Sověti je zbořili buldozery. Další kříže znovu přibývaly. Říká se že citlivější lidé zde cítí silnou energii.

 

Riga - Hlavní město Lotyšska. Největší a nejkosmopolitnější město celého Pobaltí. V historii byla obchodní uzel mezi východní a Západní Evropou. Její staré město je zapsané na seznamu UNESCO. Krom překrásného historického centra navštívíme i místní Centrální trh (Centraltirgus), jedno z největších tržišť Evropy vůbec s více než třemi tisíci stánky.

 

Tallinn - Hlavní město Estonska. Město s vysokou životní úrovní. Vznikla zde společnost Skype. Navštívíme staré město (Vanalinn) a projdeme se centrem spletí historických budov. V restauraci můžeme ochutnat zdejší kuchyni.

Kontaktní osoba pro více informací, individuální požadavky nebo nabídku spolupráce:

Ing. Petr Goldmann, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 724480632

 

Program může být vzhledem k aktuální situaci adekvátně upraven. Akce se řídí smluvními podmínkami Sportovního-klubu.cz, z.s. Akce se koná při minimálním počtu přihlášených účastníků. Účastník akce souhlasí s pořízením a zveřejněním fotografií, videí a živého vysílání pro účel propagace životního stylu.

Těšíme se na vás!
Tým spolku Sportovní-klub.cz

Comments

loga partneri 2017 10