lucina

(pátek 14.7. odpoledne, sobota 15.7. dopoledne)

 

Zveme vás na pilotní EKO projekt: čištění přírodní památky meandry Lučiny. Tento se uskuteční v pátek 14.7. (odpoledne) a sobotu 15.7. (dopoledne) na řece Lučině v Havířově. Pojďme udělat něco i pro přírodu a přijednom zmapovat skryté příležitosti této krásky.
Pro dobrovolníky zajištění neomezený pitný režim (všeho druhu) a něco dobrého k táboráku!!!


Účastnit se můžete v pátek odpoledne nebo v sobotu dopoledne, nebo oba dny. Vezměte své kamarády, známé a děti. Azyl v Havířově je zajištěný.

Pro zájemce možnost pokračování v sobotu odpoledne brigádou na loděnici v Havířově (zajištěný bezedný kelímek pro alko nebo nealko nápoje)!!! :-)

 

Více informací u Petra Goldmanna, tel. 724480632. Neseďme doma a pojďme udělat i něco pro naší přírodu!

 

Pojmenování Lučina má řeka od roku 1956, kdy při budování Žermanické přehrady došlo k pojmenování nově vzniklé obce Lučina a podle ní i samotná řeka. Do té doby bylo její jméno Lucina. Ve starých mapách se objevuje vícero názvů. V jejím horním toku se objevuje název Ribia či Ribnia, v oblasti mezi Domaslavicemi a Bludovicemi název Holzina či Holczina. V oblastech od Šenova až po Slezskoostravský hrad už pak Lucina.
Petr Bezruč ve Slezských písních na několika místech zesměšňuje používání jména Lučina místo dle jeho názoru správného Lucina, vidí v něm příklad „křtění dědin“ ze strany Čechů, ignorujících slezskou tradici a svébytnost. Např. v básni Polská Ostrava píše: „Přibylec nadutý národa jazyk psuje: / on švarné Lucině sází háček na hlavu...“

 

Od výtoku pod Žermanickou přehradou je Lučina vodácky sjízdná na úseku dlouhém 24 km. Řeka nejprve pokračuje v severním směru až po město Havířov, kde se stáčí obloukem k západu. Při jihozápadním okraji Havířova byla na jejím toku vyhlášena přírodní památka Meandry Lučiny, kterou tvoří přirozené říční meandry a na ně navazující mokřady s lužním porostem. Kolem Šenova Lučina dospívá na území města Ostravy, obrací se k severozápadu, z východní strany míjí areál Nové huti a pod Slezskoostravským hradem zprava ústí do řeky Ostravice, která její vody odnáší dál do Odry. Lučina je skoro vždy hnědokalná řeka. Je to velice podobné jako u řeky Myjavy na jižní Moravě. Kalnost je způsobena celkovým středním a dolním tokem. Dno je tvořeno říčním bahnem, které odnáší, ale hlavním zdrojem „čistého znečištění řeky“ jsou meandry Lučiny na středním toku. Břehy jsou téměř kolmé ke hladině a při tom se odlamují kusy hnědé zeminy, a ty skončí rozmělněné ve vodě. (zdoj Wikipedia)

 

 

loga partneri 2017 10